Main Tournament Advance Entries

Date and Time Updated: 
As of October 17, 2018, 10:20 pm PST.
Open Section: 
# Last Name First Name Schedule Rating Section
1 Chua Alexander 4-day 2413 Open
2 Ge ANTHONY 4-day 2318 Open
3 Hu Bryan 4-day 1818 Open
4 Khachiyan Melikset 4-day 2571 Open
5 Krishnamoorthy Vijay Keerthi 3-day 2286 Open
6 Meyer Lars 4-day 2286 Open
7 Salik Serkan 3-day 2131 Open
8 Sam Gabriel 3-day 2334 Open
9 Somalwar Nishad 4-day 2126 Open
10 Yang Kevin 4-day 2299 Open
11 Yurenok Sergey 4-day 2148 Open

 

U2200: 
# Last Name First Name Schedule Rating Section
12 Andranigian Armen 3-day 1851 U2200
13 Chou Jeffrey 4-day 2201 U2200
14 He Alex 3-day 1932 U2200
15 Hough Randall 4-day 2000 U2200
16 Krishnakumar Sriram 4-day 1926 U2200
17 Kumarsubha Pranav 3-day 1940 U2200
18 Lazarus Barry 4-day 1952 U2200
19 Miller Steven 4-day 2108 U2200
20 Shevkunov Vladyslav 4-day 1995 U2200
21 Song Jacob 4-day 1915 U2200
22 Spector Marchand 4-day 1683 U2200
23 Vihon Howard 4-day 2000 U2200
24 Walker Powell 4-day 2031 U2200
25 Wang Alex Yuxuan 4-day 1941 U2200
26 Zhang Kevin 3-day 1926 U2200

 

U2000: 
# Last Name First Name Schedule Rating Section
27 Andranigian Rafi 3-day 1682 U2000
28 Jia Paul Guoyu 4-day 1890 U2000
29 Katagi Samuel 4-day 1828 U2000
30 Kou Daniel 4-day 1703 U2000
31 Liang Grace 4-day 1660 U2000
32 Meyer Christine 4-day 2002 U2000
33 Overton Owen 4-day 1800 U2000
34 Shukla Vinay 4-day 1911 U2000
35 Song Scott 4-day 1755 U2000
36 Sun Aaron 4-day 1887 U2000
37 Tuttle Gary 4-day 1922 U2000
38 WARHULA JOSEPH 4-day 1837 U2000
39 Xu Jayden 4-day 1694 U2000
40 Zhao Aaron 4-day 1917 U2000

 

U1800: 
# Last Name First Name Schedule Rating Section
41 Dawar Reema 4-day 1517 U1800
42 DENTCHOUK EMMANUEL 3-day 1678 U1800
43 Fan Frank 4-day 1523 U1800
44 Fernandez Hector 3-day 1627 U1800
45 He Aris 3-day 1560 U1800
46 Hu Guyuan 4-day 1539 U1800
47 Lee Cameron 4-day 1590 U1800
48 Liao Garret 4-day 1732 U1800
49 Owen Mike 4-day 1659 U1800
50 Popplewell Lawrence 3-day 1660 U1800
51 Savage Paul 4-day 1690 U1800
52 Yu Avery 4-day 1622 U1800
53 Zhang Ellie 4-day 1552 U1800
54 Zhang Arthur 3-day 1632 U1800
55 Zhang Jason 3-day 1608 U1800

 

U1600: 
# Last Name First Name Schedule Rating Section
56 Gagliano Vincent 4-day 1570 U1600
57 Goglichidze Tamerlan 3-day 1413 U1600
58 Gu Andy Jiuding 4-day 1554 U1600
59 Harding Laurence L 4-day 1300 U1600
60 Holder James 4-day 1400 U1600
61 KHACHATRYAN NUNE 4-day 1380 U1600
62 Kharaev Danny 3-day 1479 U1600
63 Liu Athena 3-day 1391 U1600
64 Rivera Bryan 3-day Unr U1600
65 Shao Daniel 4-day 1513 U1600
66 Shi Roger 3-day 1400 U1600
67 Sivasubramanian Sathyanarayanan 3-day 1482 U1600
68 Tang Frank 3-day 1290 U1600
69 Thomas Gerald K 4-day 1400 U1600
70 Ting Sean 3-day 1470 U1600
71 Weng William 3-day 1337 U1600
72 Yang Jiayang 3-day Unr U1600
73 Yin August 4-day 1435 U1600
74 Zhang Elena 4-day 1318 U1600
75 Zhang Evan 4-day 1320 U1600
76 Zou Warren 3-day 1506 U1600

 

U1400: 
# Last Name First Name Schedule Rating Section
77 Addison Jeffrey 3-day 1204 U1400
78 Gu Crystal Jiuzhou 4-day 1349 U1400
79 Hatamoto Brandon 3-day 1353 U1400
80 Hsu Ulysses 3-day 1318 U1400
81 lin Ivan 3-day 1351 U1400
82 Mamidi Aaroh 3-day 1180 U1400
83 Redden Michael 4-day 1150 U1400
84 Ruiz Edwin 4-day 1097 U1400
85 Zepeda Ramon 4-day 1206 U1400